Look at Unit Price to $ave

unit pricing 2

unit pricing

There were so many reasons why I was paying too much at the grocery store.  One big thing that always kept me for a loop was the different sizes.  All grocery stores have unit pricing next to the regular price in the small print . (You can see in this picture, it’s pretty small so you need to look closely but it will tell you the unit price).  Comparing the price per ounce or pound is a great way to see if you’re paying more for that particular item.

I went to the store last night and had to purchase a packet of Italian dressing.  I made my purchase based off this simple trick and purchased the box of four instead of the one packet.  I paid more upfront but in the long run I saved.  That’s a frugalistic savings in my world!!!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: