Two Frugal Gals Top 10

20140106-174201.jpg

It’s always fun to look back to see which recipes and Money Saving post on Two Frugal Gals were most popular in terms of traffic in 2013.  Here is this year’s top 10 most read posts in 2013.  If you haven’t read them, be sure to check them out.  And while you are at it, feel free to save them to Pinterest!

Dessert in Crockpot
Copycat Chick-Fil-A Cookies
Home Made Body Wash
Easy, Cheesy Spaghetti Casserole
Copycat Starbucks Iced Lemon Pound Cake
Chicken and Noodles over Mashed Potatoes
Homemade Pasta Sauce
Chicken Spaghetti Casserole
Grocery Price List
How to Save Money

Kroger Mega Event

20131110-135410.jpg

If you have a Kroger in your area, this week is a great time to stock up on  a few staples!  Check out our Kroger Mega Event tips!  page and get your savings on!  I saved 55% on this shopping trip! We  would love to hear about your savings too!

Grocery Price list

Two frugal Gals thought it would be nice to put together a little rock bottom price list that you can print out and keep on hand as a reference when you’re shopping. Keep in mind that this list is based on our experience, so your personal rock bottom prices may very.  If you’re just starting, every item you purchase has a retail price, a sale price and a rock bottom price. A price log is a simple way to keep note of what you’re paying for an item.  Just take a sheet of paper and write out 10 or 20 items that you buy every week, then, every single time you walk into the grocery store, write the price of that item down on the paper.  You’ll need to do this for 6 to 8 weeks.  Yes, it’s tedious but you’ll suddenly notice the price changes of your items and this will determine how low your prices can go and how ling you need to stock up.  Once you find that rock bottom price, that is when you use your coupon then you stock up!

Two Frugal Gals Grocery Price List

Groceries $ Baking $
Canned   Tomatoes Free – .50 per 16 oz. can Baking Powder Free-.50 per can
Cereal 1.00-1.75 per 8 oz. box Baking Soda Free .50 per box
Dressing (Salad) .30-.80 per 12 oz. bottle Brownie Mixes .50-1.00 per box
Ketchup .50-1.00 per 12 oz. bottle Cake Mixes .50-1.00 per box
Mayonnaise 1.00-1.75 per 24 oz. container Corn Starch Free .50 per container
Mustard Free – .50 per 8 oz. box Flour 1.99 per 5 lb. bag
Pasta Free – .50 per 14 oz. box Frosting .50-1.00 per container
Sauce   (spaghetti) 1.00-1.25 per 45 oz. jar Salt .20-.50 per container
Sauce (Steak) Free – .50 per 15 oz. jar Sugar 1.49-1.99 per 4 lb.bag
Syrup 1.00-2.00 per 24 oz. bottle Yeast .50-1.00 per 3 pack strip
Tomato Paste Free – .50 per 6 oz. can
Vegetables (Frozen) .50-1.00 per 11 oz. bag  Meat  $
Waffles (frozen) 1.00-1.50 per 12 oz. box Beef (ground) 1.99-2.99 per lb.
Beef Roast 2.49-3.49 per lb.
Dairy $ Beef Stew 1.99-2.49 per lb.
Chicken   (boneless skinless breast)
Butter 1.50-2.00 per lb. tenderloins 1.99 per lb.
Cheese (cream) .50-.99 per 8 oz. Chicken (split breast) 1.19 per lb.
Cheese   (shredded) 1.19-1.69 per 8 oz. Chicken (whole) .69-.99 per lb.
Eggs .69-.89 per dozen Fish (fresh) 3.99 per lb.
Margarine free-.50 per 15 oz. Fish (frozen) 2.99 per lb.
Milk 2.59-2.99 per gallon Pork Chops (bone-in) 1.49-1.99 per lb.
Sour Cream .50-.99 per 8 oz. Pork Chops (boneless) 1.79-1.99 per lb.
Pork Roast 1.99-2.99 per lb.
Breads $ Snacks $
Bread 0.99 per loaf
Buns   (hamburger) 0.99 per 8 ct. pkg Chips (Doritos) 1.99 per  oz. bag
Buns (hot dog) 0.99 per 8 ct. pkg Chex Mix .25-.50 per 12 oz. bag
Cookies 1.00-2.00 per package
Produce $ Crackers 1.00-1.25 per box
In Season Popcorn 1.00-1.25 per box of 3
Apples .99-1.99 per lb. Chips (Fritos) 1.50-1.99 per 10.25 oz.
Bananas .39-.49 per lb. Paper $
Cantaloupe .99-1.50 per lb.
Grapes .89-1.19 per lb. Toilet Paper .19-.25 per sq ft.
Green Peppers .25-.50 per lb. Paper Plates 1.00-2.00 per 45 ct.
Lettuce .99-1.29 per lb. Paper Towels Free-1.00 per roll
Peaches .79-1.39 per lb. Baby $
Strawberries 0.99 per lb.
Watermelon 2.99-3.99 per lb. Baby food .30-.35 per jar
Baby wash or Shampoo 0.99 per 16 oz. bottle
Toiletries $ Diapers .10-.18 per diaper
Cleaning $
Dental floss Free-.50 per container
Deodorant free – .50 per stick Dish Detergent 2.00-3.00 per 30 loads
Shampoo,   Conditioner Dishwashing Soap .50-1.00 per 12 oz. bottle
Hair Spray .50-1.50 per bottle Laundry Detergent 2.00-3.00 per 30 loads
Bar soap free-.50 per 3 pack Liquid Fabric Softener 1.00-2.00 per 40 loads
Hand soap .30-1.00 per 12oz. Bottle Bottled Cleaners .50-1.00 per 24 oz. bottle
Toothpaste free-.50 per 4 oz. tube Toilet Bowl Cleaner 1.00-1.50 per 24 oz. container

Click below to download price list!

Two Frugal Gals Grocery Price List

How to Save Money

There is definitely a sense of satisfaction from going to the store with nothing but a few dollars and a handful of coupons and coming home with a sack full of stuff:)   Sometimes I even have more coupons than groceries!  Playing the “coupon game” is a fun challenge with some great benefits.  For Russell and I it’s allowed us a little more freedom in our budget to do fun activities with the kiddos.  It’s also allowed us to share our savings and blessing with others.  We’ve been able to take some of our savings and donate to our local food bank.  The great thing about using the couponing technique is we can give so much more.  It’s a great feeling.  If your interested in learning how to save on your shopping experience, check out our links below and give it a try!   Who knows…you might look this excited the next time you grocery shop:) DSC_0168_edited-1

Kroger mega event savings
Budget strategies for saving meat
Amazon Prime is it worth it?
Grocery Sale Cycle
Shopping like a pro at Target
Frugal club bargains
How to save money when eating out
Bidding on Hotels and Priceline
Frugal Family Fun
How to Save 50% on Groceries
Photo Deals
Free Books!!!
Cheap Airfare
A Word about Thrift Shops
27 ways to make your Groceries last as long as possible
Remodeling on a Budget
Strategic Shopping
Diaper Deals
Online Coupon Codes
Groupon Deals and Savings
Kohl’s Rewards

Saving Money at Aldi Stores

20130708-083202.jpg

Aldi is a relatively newer store in our area, it’s small and cheap.  The things I appreciate most about this store are that it’s small which makes grocery shopping easier especially if you have kids.  It’s super close to Kroger (across the street) so it makes it super easy to make a quick run for our favorite produce.  However, don’t let appearance fool you, sometimes the ‘cheapest’ looking stores aren’t the cheapest in town. With that said, here are a few tips if you’re looking at shopping at Aldi to keep in mind.

20130708-080356.jpg

Bring a quarter:  you have to insert a quarter to get a basket.  But you will get the quarter back when you return the basket. Also, bring bags in order to keep the prices low, Aldi requires you bring your own bags and bag your own grocries or you can purchase bags from Aldi when you check out.

20130708-080403.jpg

Shop produce… I’ve seen very few stores ever beat the prices at Aldi when it comes to produce and Milk. Make sure you check for quality of produce.  The picture above reflects one of my Aldi shopping trips.  You cannot use coupons at Aldi, the prices are what they are.  But the key to knowing if you’ve found your best deal is by knowing your best prices on the particular item.  Don’t assume all their prices must be low, many times consumers assume all the prices must be low on their items because of the ‘cheap’ marketing strategies.  Lastly check for  quality, most      items at Aldi are their own brand. You’ll find there are some items that compare just fine with the name brand but you’ll also find a few others that don’t.  What has been your experience at Aldi?  We’d love to know!

Freezer Friendly Pizza Pasta Casserole

A few weeks ago our babysitter Madison graduated from High School.  The girls and I adore her and Kinley wanted to plan a special dinner to celebrate her accomplishment.  We had a wonderful time preparing this special evening and the dinner was super fabulous.  I chose this recipe because of the many reviews I read on how great this meal freezes and so I made a double batch.  Also taking into consideration… how could a meal that takes all the good things we love on pizza combined with noodles go wrong?!? NOT IN MY HOUSE!!

Next time I make this, I will add a layer of mozzarella cheese and more slices of pepperoni in the middle and on top since we LOVE cheese.  Maybe even use Italian sausage instead of ground beef.  The great thing about this is it can be customized any way you want it.  Add your favorites to make it your own special recipe! This was a total HIT and we finally ate the frozen one this evening and the kiddos scraped the dish clean.  Excellent, Frugal and easy!  Try two frugal gals Cheesy Garlic Bread recipe for a great side!

Pizza CasseroleIngredients
2 pounds ground beef
1 large onion, chopped
3-1/2 cups spaghetti sauce
1 package (16 ounces) spiral pasta, cooked and drained
4 cups (16 ounces) shredded part-skim mozzarella cheese
8 ounces sliced pepperoni

20130624-204519.jpg

In a large skillet, cook beef and onion over medium heat until meat is no longer pink; drain. Stir in spaghetti sauce and pasta.
Transfer to two greased 13-in. x 9-in. baking dishes. Sprinkle with cheese. Arrange pepperoni over the top. Cover and freeze one casserole for up to 3 months.
Bake the second casserole, uncovered, at 350° for 25-30 minutes or until heated through.
To use frozen casserole: Thaw in the refrigerator overnight. Bake at 350° for 35-40 minutes or until heated through. Yield: 2 casseroles (8-10 servings each).

20130624-204539.jpg

Congrats to our favorite, fun, loving and generous Madison.   We love you!

S’mores in the Oven

The Two Frugal Gals and our families spent this last weekend together.  And…you wanna know what that means?  We did lot’s of cooking and experimenting of course!!

This  special treat wasn’t on the menu until Isaac requested  he must have his s’more fix!   I’d have to agree, he couldn’t have requested anything that fit summertime more perfectly.  Who says they need to be made outdoors? These are easy to make in the oven and taste just as good as those made over an open fire.  I quickly concluded after Isaac’s help in preparing the s’mores he could have at least one every day if his mommy would let him:)

20130619-112127.jpg

Ingredients:

Graham Crackers

Hershey’s Chocolate bars

marshmallows

20130619-113331.jpg

Place graham crackers on baking sheet. Put 1 marshmallow on each cracker.  Put 1 square of chocolate on each marshmallow. Put in a 350° oven for 4 to 6 minutes, just long enough to melt marshmallow and soften the chocolate. Remove from oven and put another graham cracker on top to make a sandwich.

20130619-112140.jpg

It was a wonderful and frugal way to end our evening party!

Previous Older Entries

%d bloggers like this: