21 Easy Tips to Saving Money

There is definitely a sense of satisfaction from going to the store with nothing but a few dollars and a handful of coupons and coming home with a sack full of stuff:)   Sometimes I even have more coupons than groceries!  Playing the “coupon game” is a fun challenge with some great benefits.  For Russell and I it’s allowed us a little more freedom in our budget to do fun activities with the kiddos.  It’s also allowed us to share our savings and blessing with others.  We’ve been able to take some of our savings and donate to our local food bank.  The great thing about using the couponing technique is we can give so much more.  It’s a great feeling.  If your interested in learning how to save on your shopping experience, check out our links below and give it a try!   Who knows…you might look this excited the next time you grocery shop:)DSC_0168_edited-1

Kroger mega event savings
Budget strategies for saving meat
Amazon Prime is it worth it?
Grocery Sale Cycle
Shopping like a pro at Target
Frugal club bargains
How to save money when eating out
Bidding on Hotels and Priceline
Frugal Family Fun
How to Save 50% on Groceries
Photo Deals
Free Books!!!
Cheap Airfare
A Word about Thrift Shops
27 ways to make your Groceries last as long as possible
Remodeling on a Budget
Strategic Shopping
Diaper Deals
Online Coupon Codes
Groupon Deals and Savings
Kohl’s Rewards

 

Grocery Price list

Two frugal Gals thought it would be nice to put together a little rock bottom price list that you can print out and keep on hand as a reference when you’re shopping. Keep in mind that this list is based on our experience, so your personal rock bottom prices may very.  If you’re just starting, every item you purchase has a retail price, a sale price and a rock bottom price. A price log is a simple way to keep note of what you’re paying for an item.  Just take a sheet of paper and write out 10 or 20 items that you buy every week, then, every single time you walk into the grocery store, write the price of that item down on the paper.  You’ll need to do this for 6 to 8 weeks.  Yes, it’s tedious but you’ll suddenly notice the price changes of your items and this will determine how low your prices can go and how ling you need to stock up.  Once you find that rock bottom price, that is when you use your coupon then you stock up!

Two Frugal Gals Grocery Price List

Groceries $ Baking $
Canned   Tomatoes Free – .50 per 16 oz. can Baking Powder Free-.50 per can
Cereal 1.00-1.75 per 8 oz. box Baking Soda Free .50 per box
Dressing (Salad) .30-.80 per 12 oz. bottle Brownie Mixes .50-1.00 per box
Ketchup .50-1.00 per 12 oz. bottle Cake Mixes .50-1.00 per box
Mayonnaise 1.00-1.75 per 24 oz. container Corn Starch Free .50 per container
Mustard Free – .50 per 8 oz. box Flour 1.99 per 5 lb. bag
Pasta Free – .50 per 14 oz. box Frosting .50-1.00 per container
Sauce   (spaghetti) 1.00-1.25 per 45 oz. jar Salt .20-.50 per container
Sauce (Steak) Free – .50 per 15 oz. jar Sugar 1.49-1.99 per 4 lb.bag
Syrup 1.00-2.00 per 24 oz. bottle Yeast .50-1.00 per 3 pack strip
Tomato Paste Free – .50 per 6 oz. can
Vegetables (Frozen) .50-1.00 per 11 oz. bag  Meat  $
Waffles (frozen) 1.00-1.50 per 12 oz. box Beef (ground) 1.99-2.99 per lb.
Beef Roast 2.49-3.49 per lb.
Dairy $ Beef Stew 1.99-2.49 per lb.
Chicken   (boneless skinless breast)
Butter 1.50-2.00 per lb. tenderloins 1.99 per lb.
Cheese (cream) .50-.99 per 8 oz. Chicken (split breast) 1.19 per lb.
Cheese   (shredded) 1.19-1.69 per 8 oz. Chicken (whole) .69-.99 per lb.
Eggs .69-.89 per dozen Fish (fresh) 3.99 per lb.
Margarine free-.50 per 15 oz. Fish (frozen) 2.99 per lb.
Milk 2.59-2.99 per gallon Pork Chops (bone-in) 1.49-1.99 per lb.
Sour Cream .50-.99 per 8 oz. Pork Chops (boneless) 1.79-1.99 per lb.
Pork Roast 1.99-2.99 per lb.
Breads $ Snacks $
Bread 0.99 per loaf
Buns   (hamburger) 0.99 per 8 ct. pkg Chips (Doritos) 1.99 per  oz. bag
Buns (hot dog) 0.99 per 8 ct. pkg Chex Mix .25-.50 per 12 oz. bag
Cookies 1.00-2.00 per package
Produce $ Crackers 1.00-1.25 per box
In Season Popcorn 1.00-1.25 per box of 3
Apples .99-1.99 per lb. Chips (Fritos) 1.50-1.99 per 10.25 oz.
Bananas .39-.49 per lb. Paper $
Cantaloupe .99-1.50 per lb.
Grapes .89-1.19 per lb. Toilet Paper .19-.25 per sq ft.
Green Peppers .25-.50 per lb. Paper Plates 1.00-2.00 per 45 ct.
Lettuce .99-1.29 per lb. Paper Towels Free-1.00 per roll
Peaches .79-1.39 per lb. Baby $
Strawberries 0.99 per lb.
Watermelon 2.99-3.99 per lb. Baby food .30-.35 per jar
Baby wash or Shampoo 0.99 per 16 oz. bottle
Toiletries $ Diapers .10-.18 per diaper
Cleaning $
Dental floss Free-.50 per container
Deodorant free – .50 per stick Dish Detergent 2.00-3.00 per 30 loads
Shampoo,   Conditioner Dishwashing Soap .50-1.00 per 12 oz. bottle
Hair Spray .50-1.50 per bottle Laundry Detergent 2.00-3.00 per 30 loads
Bar soap free-.50 per 3 pack Liquid Fabric Softener 1.00-2.00 per 40 loads
Hand soap .30-1.00 per 12oz. Bottle Bottled Cleaners .50-1.00 per 24 oz. bottle
Toothpaste free-.50 per 4 oz. tube Toilet Bowl Cleaner 1.00-1.50 per 24 oz. container

Click below to download price list!

Two Frugal Gals Grocery Price List

Saving Money at Aldi Stores

20130708-083202.jpg

Aldi is a relatively newer store in our area, it’s small and cheap.  The things I appreciate most about this store are that it’s small which makes grocery shopping easier especially if you have kids.  It’s super close to Kroger (across the street) so it makes it super easy to make a quick run for our favorite produce.  However, don’t let appearance fool you, sometimes the ‘cheapest’ looking stores aren’t the cheapest in town. With that said, here are a few tips if you’re looking at shopping at Aldi to keep in mind.

20130708-080356.jpg

Bring a quarter:  you have to insert a quarter to get a basket.  But you will get the quarter back when you return the basket. Also, bring bags in order to keep the prices low, Aldi requires you bring your own bags and bag your own grocries or you can purchase bags from Aldi when you check out.

20130708-080403.jpg

Shop produce… I’ve seen very few stores ever beat the prices at Aldi when it comes to produce and Milk. Make sure you check for quality of produce.  The picture above reflects one of my Aldi shopping trips.  You cannot use coupons at Aldi, the prices are what they are.  But the key to knowing if you’ve found your best deal is by knowing your best prices on the particular item.  Don’t assume all their prices must be low, many times consumers assume all the prices must be low on their items because of the ‘cheap’ marketing strategies.  Lastly check for  quality, most      items at Aldi are their own brand. You’ll find there are some items that compare just fine with the name brand but you’ll also find a few others that don’t.  What has been your experience at Aldi?  We’d love to know!

Kohl’s Rewards

KOHLS REWARDS BANNERA couple of months ago I posted about Kohl’s and how to save money despite all the gimmicks!  Well, they have just added yet another gimmick to help us save….as long as we are strategic!!! This is currently in the testing phase and is available in 100 stores.  When you go to enroll, it will tell you if your store is participating.

KOHLS REWARDS ENROLL PAGE  Go to their website to enroll.  They will send you a rewards card in the mail.  Every time you shop, give them your email address, phone number, or let them scan the card.  For every $1 you spend you get a point.  When you reach 100 points, you will get $5 to spend in the store.

 

The greatest part is that you get 100 points immediately once you sign up.  I read all the fine print for the program and it seems pretty straight forward.  I think you can use your reward points along with a coupon.  (This just means that the shirt I was eyeing last time I was in there will be $5 cheaper when I go back in!!!)

 

HAPPY SHOPPING!!!

KOHL’S SHOPPING

photo(1)With seven people to keep clothed, I am always looking for a good deal.  Kohl’s is one of those stores that inflates their sticker prices, and then puts things on sale so you THINK you are getting a good deal.  You know how I know this?  Last week, I was in there and decided to pick up a package of underwear for my boys.  When I pick them up at Target they are about $7.00.  At Kohl’s a package with half the number of underwear was $15.00.  Even on sale for buy 1 get 1 free, it was not a good deal. (I sat them right back on the shelf!!!)

That being said, I still shop at Kohl’s.  They have great clearance!  I have found some smokin’ hot FRUGALTASTIC deals from their clearance racks!!!

Plus…they send me coupons.  Daily.  Being on their email list means you will always have a coupon on hand.  And the greatest part is that you don’t even have to print the coupon.  You can just pull up the bar code on your phone and they will scan it.

Yesterday, I got an email in my in box with a bar code for $10 off a $10 purchase.  WHO HOOO!!!  Today I went in and picked off a couple of clearance items and walked out paying only $1.39.

Kohl’s……expect great things!

%d bloggers like this: